14cze

Klimatyzacja w pokoju dziecięcym

czerwiec 14, 2017 Klimatyzacja 0

Zalety klimatyzacji są dobrze znane. Miły chłód panujący w pomieszczeniu pozwala na wydajną pracę, relaks i efektywny wypoczynek. Czy w związku z tym można zamontować klimatyzator w pokoju, w którym bawi się i sypia dziecko?

Po pierwsze wiek

W przypadku noworodków nie zaleca się stosowania klimatyzacji. Brak aktywności ruchowej i niski poziom tkanki tłuszczowej sprawiają, że organizmy maluchów są szczególnie narażone na wychłodzenie. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu nie jest zatem wskazana dlatego nie warto montować klimatyzacji w pokojach noworodków.

Starsze dzieci mogą bez obaw korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji. W dzień chłodne pomieszczenie zapewni dobre warunki do nauki i zabawy. Natomiast w nocy zagwarantuje efektywny odpoczynek podczas snu.

Po drugie umiar

Nigdy nie należy przesadzać z zimnem. Eksperci przestrzegają zwłaszcza przed zbyt dużymi różnicami temperatur. Jeżeli chcemy, by klimatyzacja nie była przyczyną przeziębienia należy dostosować temperaturę w pomieszczeniach do temperatury na zewnątrz pamiętając o generalnej zasadzie, że różnica nie powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza. Taka wartość zapewni bezpieczeństwo układowi odpornościowemu młodych ludzi.

Po trzecie prawidłowa eksploatacja

Odpowiednio konserwowana i mądrze używana instalacja klimatyzacyjna może mieć pozytywny wpływ na zdrowie dziecka. Układy filtrów zapewniają czyste powietrze – wolne od alergenów (przede wszystkim roztoczy), bakterii i wirusów. Problemy zaczynają się wtedy, gdy w instalacji rozwiną się groźne mikroorganizmy. Żeby temu zapobiec należy regularnie konserwować i czyścić klimatyzację. Utrzymanie elementów układu w należytym stanie gwarantuje bezpieczne użytkowanie.