Dlaczego klimatyzacja jest cicha?
Wydawałoby się, że klimatyzacja w domu będzie źródłem nieprzyjemnego hałasu. W końcu typowy klimatyzator składa się z następujących podstawowych części:
- Wymienników ciepła, czyli parownika i skraplacza.
- Sprężarki.
- Zaworu rozprężnego.
- Wentylatorów wymuszających przepływ powietrza.
- Systemu filtrów.
Jak to się dzieje, że klimatyzacja jest cicha? Zawdzięczamy to specjalnej budowie klimatyzatora, który podzielony jest na dwie części. Wszystkie głośne elementy, czyli sprężarka i wentylator skraplacza zamontowane są na zewnątrz budynku. Ściana stanowi naturalną barierę akustyczną, dzięki której w pomieszczeniach nie jest słyszalny hałas wytwarzany przez te urządzenia.
Wentylator znajdującego się wewnątrz parownika jest tak skonstruowany, że działa praktycznie bezgłośnie. A w przypadku, gdy odgłos jego pracy mimo wszystko przeszkadza, możliwe jest zmniejszenie prędkości jego pracy.
Pomocna konserwacja
Żeby zapewnić jak najcichszą pracę klimatyzatora należy pamiętać o jego regularnej konserwacji. Do najważniejszych czynności konserwacyjnych zaliczyć należy czyszczenie elementów układu klimatyzacyjnego oraz wykonywanie okresowych przeglądów. Pierwszą czynność należy wykonywać regularnie w odstępach nie dłuższych niż 2-3 tygodnie. Natomiast przeglądy powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta. Zaleca się wykonywanie przeglądów 1 – 2 razy w roku. Utrzymywanie elementów klimatyzatora w czystości i należytym stanie technicznym gwarantuje cichą pracę urządzenia, a dodatkowo chroni przed ryzykiem awarii i minimalizuje koszty ewentualnych napraw.