31mar

Awaria klimatyzatora

marzec 31, 2017 Klimatyzacja 0

Klimatyzatory, nawet te z górnej półki, nie są urządzeniami niezawodnymi. Zdarza się, że z jakiegoś powodu przestają działać należycie lub całkowicie odmawiają posłuszeństwa. Nie jest to jednak powód do tego, żeby od razu wyrzucać taki produkt do śmieci. Warto wówczas zadzwonić do serwisu i poprosić go o naprawę naszego sprzętu.

Zanim jednak wezwiesz serwis, który naprawi Twój uszkodzony czy źle działający klimatyzator, spróbuj ustalić w czym dokładnie leży problem. Oczywiście – samą naprawę powinno zostawić się specjaliście, jednak takie rozeznanie może dać Ci wskazówki co do używania danego sprzętu w przyszłości. Najczęstszymi problemami z klimatyzatorami są:

  1. Nieefektywna praca klimatyzatora. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy znajdujący się w urządzeniu filtr powietrza nie jest przypadkiem zabrudzony. Kolejnym powodem nieefektywnej pracy może być niewystarczająca ilość czynnika chłodniczego w układzie. Ponadto sprawdź czy otwory – wlotowe i wylotowe powietrza – nie są czymś zablokowane,
  2. Awaria silnika. Sygnalizuje go najczęściej hałas pochodzący z jednostki zewnętrznej. Sprawdź czy wydobywa on się z silnika wentylatora czy sprężarki; awarię tego pierwszego poznasz łatwo po nieruchomym wentylatorze i odczuwalnym cieple wydobywającym się z chłodnicy (skraplacza) znajdującej się z tyłu jednostki zewnętrznej.

Prawidłowo działający klimatyzator ma za zadanie zapewnić nam odpowiednią dla nas temperaturę w danym pomieszczeniu. Gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy, nie należy ich ignorować, gdyż źle działający klimatyzator, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, w szczególności na nasz układ oddechowy.